XOUTH

ΤΕΤΑΡΤΗ 18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

19:00 ΕΓΚΑΙΝΙΑ

Χαιρετισμοί:
Evi Peterson, Υπεύθυνη Παραγωγής – Art Director & Managing Partner of ARTENS
Καλλιτεχνική Σύμπραξη Magenta (Κατερίνα Σωτηρίου & Έλενα Τιμπλαλέξη), Curators
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, ισόγειο

19:00 Η εξαφάνιση της πραγματικότητας -  Installation – ολόγραμμα
Χρήστος Στεργίου
Κτίριο Βουκουρεστίου 40, 1ος όροφος

20:15 γορίλα γορίλα, performance light installation
Concept, light installation: Εύα Νταραρά
Performers: Νικολέτα Γκριμέκη, Γιώργος Πέππας
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, υπόγειο

20:30 Το Σώμα, Αγάπη μου, το Σώμα performance
Κείμενο: Νίνα Ράπη
Live visual - mapping: Σοφία Παπαδόπουλου - COM.ODD.OR
Live sound performing: Νικόλαος Σιδηρόπουλος ( Nick Sid )
Αυτοσχεδιαστικός χορός: Λήδα Δουμουλιάκα
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

21:00 Πρωτογονικά επιτέλεση-ηχητική ποίηση
Δημοσθένης Αγραφιώτης
Μουσικός αυτοσχεδιασμός: Κώστας Οικονόμου
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, ισόγειο

Μουσικό δρώμενο:

Κώστας Οικονόμου : Κλασσική κιθάρα

Miao Bin ( xiao): Κινέζικο φλάουτο

Λιλή Νταλανίκα :  Τραγούδι

Μαρία Παπαγεωργίου: Τραγούδι

22:00 under the skin performance
3ος Παράλληλος (Γιώργος Σπάνιας-Ανθή Δρίλλια)
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 2ος όροφος

22:30 Get [it] out of your system προβολή ενότητας έργων video art
Video Art Μηδέν (καλλιτεχνική συνεργασία)

Επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου

Διάρκεια:  42 λεπτά

  1. Γιώργος Δρόσος, District one, Ελλάδα 2014-2015, 1.50
  2. Mircea Bobî, ФРИДОМ/Freedom, Μολδαβία/Ρουμανία 2018, 4.24
  3. Ana Rodríguez León, Beyond action, Ισπανία 2018, 5.40
  4. Anna Grigorian, The Jumping Ruler, Αρμενία/Καναδάς 2017, 5. 40
  5. Rosary Solimanto, Beggar, ΗΠΑ 2017, 3.57
  6. Pablo Polledri, Corp, Ισπανία 2016, 9.00
  7. Mansoor Mansoori, Fire and Ash, Ινδία 2018, 3.45
  8. Kuesti Fraun, How many beans make five?, Γερμανία 2018, 2.13
  9. Eyal Segal, Montag, Ισραήλ 2017, 5.41
    Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

ΠΕΜΠΤΗ 19 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

12:00-19:00 προβολές ταινιών μικρού μήκους, ντοκυμαντέρ και video art
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

17:00    Εκδήλωση  
Η σχέση που έχουν οι κοινωνικές ανισότητες με τον πολιτισμό.
Μυρσίνη Ζορμπά
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, ισόγειο

19:00    Η Αρνοκόρη αφήγηση παραμυθιού για ενήλικο - μεικτό κοινό
Αφήγηση: Νάγια Οικονομόπουλου

Ο Σιμιγδαλένιος αφήγηση για ενήλικο - μεικτό κοινό
Αφήγηση: Ακριβή Καλδίρη
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, ισόγειο

20:15 γορίλα γορίλα, performance light installation
Concept, light installation: Εύα Νταραρά
Performers: Νικολέτα Γκριμέκη, Γιώργος Πέππας
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, υπόγειο

21:00 το πέταγμα της πεταλούδας performance
Εικαστικός - performer: Νίκη Ζαχαρή
Κτίριο Βουκουρεστίου 40, 1ος όροφος, ARTENS

21:30 Squirrel (USA) πρώτη πανελλαδική προβολή ταινία μικρού μήκους
Σκηνοθεσία: Alex Kavutskyi
Θα ακολουθήσει  συζήτηση παρουσία του σκηνοθέτη.
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

22:00 under the skin performance
3ος Παράλληλος (Γιώργος Σπάνιας-Ανθή Δρίλλια)
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 2ος όροφος

22:30    Πόθος (GR) προβολή ντοκυμαντέρ
Σκηνοθεσία: Μαρία Ζητάκη, Γιάννης Τσιαχρήστας

Μποέμ –ιστορία (GR)
Σκηνοθεσία: Γιώργος Κελλής
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

12:00-17:00 προβολές ταινιών μικρού μήκους, ντοκυμαντέρ και video art
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

17:30  Ομιλία
Η εξαφάνιση της πραγματικότητας
Ηλιάνα Χατζιδημητρίου (Creative escape agents media)
Κτίριο Βουκουρεστίου 40, 1ος όροφος, Artens

18:30 Post cards from home Northwest παρουσίαση project
 Concept & εμψύχωση: Φωτεινή Παπαχατζή
Ακολουθεί συζήτηση με την εμψυχώτρια
Κτίριο Βουκουρεστίου 40, 1ος όροφος, Artens

19:00-20:00 Φαουέγια (GR) προβολή ντοκυμαντέρ
Σκηνοθεσία: Μύρνα Τσάπα
Κτίριο Βουκουρεστίου 40, 1ος όροφος, ARTENS

20:15 γορίλα γορίλα, performance light installation
Concept, light installation: Εύα Νταράρα
Performers: Νικολέτα Γκριμέκη, Γιώργος Πέππας
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, υπόγειο

20:30 video game – θεατρικός αυτοσχεδιασμός πραγματικού χρόνου σε πολυχρηστικό εικονικό χώρο φοιτητικό συνεργατικό project
Εργαστήριο Πολυμέσων-Υπερμέσων Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών

Υπεύθυνοι διδάσκοντες: Μάνθος Σαντοριναίος, Καθηγητής, Δρ. Σταυρούλα Ζώη, ΕΔΙΠ,
Κωνσταντίνα Βέτσιου, Υποψήφια Διδάκτωρ ΑΣΚΤ και οι φοιτητές του έτους 2019-20
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

21:30 Ο Χειροπαλαιστής (GR) προβολή ντοκυμαντέρ
Σκηνοθεσία: Γιώργος Γούσης
Ακολουθεί συζήτηση με την παρουσία του σκηνοθέτη.
Κτίριο Βουκουρεστίου 40, 1ος όροφος, ARTENS

22:00 under the skin performance
3ος Παράλληλος (Γιώργος Σπάνιας-Ανθή Δρίλλια)
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 2ος όροφος

22:30 Προβολή video art από το ανοιχτό κάλεσμα του φεστιβάλ

Αγγελίνα Βοσκοπούλου (GR), Behind this page but not disappearing, 8:10
Natasha Cantwell (NZ/AU), Spineret, 1:40
Alexander Chernavskiy(RU), Intensional snapshot, 3:12
Johannes C. Gerard (DE), White Cup, 2:31
Javril (AU), I sit differently, 8:09
Ντίνα Κουμπούλη, Κλαίνε οι ευ-κάλυπτοι;, 6:30
Μάκης Κυριακόπουλος, A Process To Incomplete A Complete Body, 8:00
Mario F. Londoño (FR), A is a Symbol, 2:40
Theodora Prassa (UK),Lavyrinthos, 2:45
Nachio Rechio (ES), Ant, 15:25
Filomena Rusciano (IT), Liquid Path, 4:00
Eyal Segal (IL), Columba Riot, 3:53
Αναστασία Ζωή Σουλιώτου (GR), Μετρό Φανταστικών Γραμμών, 3:12
Αλεξία Ψαραδέλη (GR), Ένοικοι, 4:32
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

12:00-19:00 προβολές ταινιών μικρού μήκους, ντοκυμαντέρ και video art
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

12:30 Cravity χορευτική performance
Χορευτική performance: Εριφύλη Δαφέρμου
Εικαστική επιμέλεια: Περσεφόνη Νικολακόπουλου
(την γραβάτα έφτιαξε η κα. Ασπασία Μεταλλινού)
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, ισόγειο

13:00 προβολή ταινιών Kinderdocs
Επιλογή-επιμέλεια:  Δημήτρα Κουζή, καλλιτεχνική διευθύντρια και παραγωγός Kinderdocs

A Field Guide To Being A 12-Year-Old Girl (AU), Tilda Cobham-Hervey, (20:00 mins)
Ninnoc (NL), Niki Padidar, (18:46 mins)
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

19:00  "Τώρα" σε 25 "γλώσσες" μουσικό διαδραστικό  performance
Performer: Δημήτρης Κωσταγιόλας
Κτίριο Βουκουρεστίου 40 – Κτίριο Βουκουρεστίου 33

19:30 Identity (GR) προβολή ταινίας μικρού μήκους
Σκηνοθεσία: Πάνος Παππάς & Δέσποινα Χαραλάμπους
Ακολουθεί συζήτηση παρουσία των σκηνοθετών
Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

20:15 γορίλα γορίλα, performance light installation
Concept, light installation: Εύα Νταραρά, Performers: Νικολέτα Γκριμέκη, Γιώργος Πέππας
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, υπόγειο

20:30 Προβολή ταινιών μικρού μήκους
Anima
(FR), Julien Lasbleiz, Elliott Kajdan, Remi Devouassoud and Nicolas Maurice, 4:44

Apart [Spolu Sami] (CZ), Diana Cam Van Nguyen, 9:25
Branded Dreams (NL), Smack, 2:13
Dream Girl (UK), Alice Seabright, 2:16
Kids (CH), Michael Frei, 9:00
Les Processus (FR/GR), Xavier De L'Hermuiziere, Philippe Grammaticopoulos, 7:52
Nursery Rhymes (AU), Tom Noakes, 5:14
Oh Willy (BE), Emma de Swaef & Marc James Roels, 16:42
Selfies (CH), Claudius Gentinetta, 3:40
The lift (DK), Daniel Kragh-Jacobsen, 4:53
The Ordinary (FR), Julien & Simon Dara, 9:05
Troll or the Voluntary Ruin (GR), Ανδρέας Αγγελιδάκης, 5:31
Tropics (FR), Mathilde Lavenne, 13:40
97% (NL), Ben Brand, 8:00
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

22:00 under the skin performance
3ος Παράλληλος (Γιώργος Σπάνιας-Ανθή Δρίλλια)
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 2ος όροφος

22:00 FUN_FUN_FUN performance
Performers: Ομάδα_Sacra (Χριστίνα Βλάχου, Φαίη Μινωπέτρου, Ελένη Σιδηροκαστρίτη)
Το video της performance επιμελήθηκε ο Χρήστος Αργυρός.
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, ισόγειο & 2ος όροφος

23:00 Προβολή-αφιέρωμα Moving Cities (UK)
Σκηνοθεσία: Jevan Chowdhury
Moving Athens/Dallas/London/Paris/Prague/Brussels/Yerevan/Southwark

ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

12:00-19:00 προβολές ταινιών μικρού μήκους, ντοκυμαντέρ και video art
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 1ος όροφος

12:00-14:00 FUN_FUN_FUN performance
Performers: Ομάδα_Sacra (Χριστίνα Βλάχου, Φαίη Μινωπέτρου, Ελένη Σιδηροκαστρίτη)
Το video της performance επιμελήθηκε ο Χρήστος Αργυρός.
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, ισόγειο & 2ος όροφος

16:00 Ομιλία
Ανισότητες
Στέλιος  Κυμπουρόπουλος
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, ισόγειο

19:00 Παρουσίαση Εργαστηρίου Νέων Τεχνολογιών  στην Επικοινωνία, την Εκπαίδευση και τα ΜΜΕ, Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, ΕΚΠΑ.
Κτίριο Βουκουρεστίου 40, 1ος όροφος, ARTENS

19:45 γορίλα γορίλα, performance light installation
Concept, light installation: Εύα Νταραρά
Performers: Νικολέτα Γκριμέκη, Γιώργος Πέππας
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, υπόγειο

20:00 Έπαινος στην ασχήμια catwalk performance
Concept, fashion designing: Francesco Infante

Models/Performers: Χαρά Κουκούδη, Ηώ Σπηλιωτοπούλου, Βάσω Σαγώνα, Κέλλυ Δρίτσα, Μαριάννα Σφυρίδη, Τζένη Δελή, Κατερίνα Μαγεράκη, Ειρήνη Καφρίτσα, Αγγελίνα Δουκίδη,

Μαρία Μανουκιάν, Δάφνη Σταθάτου, Μυρτώ Σχοινοπλοκάκη
Accessories: George Rafael
Jewels: Αϊριν Κτενα for Ren Jewelry
Χορογραφία: Ηλίας Μπαγεώργος

Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 2ος όροφος

20:40 ΖΩ(ο) χορευτική performance
Concept: Άννα Μαρία Μακρή
Χορογραφία: Άννα Μαρία Μακρή & συνεργάτες 
Καλλιτεχνικοι συνεργάτες: Τέτη Νικολόπουλου, Έλενα Μιχαήλου, Μάτα Μάρρα
Χορός/performance:Τέτη Νικολόπουλου, Έλενα Μιχαήλου, Μάτα Μάρρα, Άννα Μαρία Μακρη.
Τεχνική υποστήριξη : Φαίδων Κωνσταντινίδης 
Κοστούμια: Μαργαρίτα Δοσούλα
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 2ος όροφος

 


21:00
Cast all your votes for dancing poetry dance performance

Concept, ποίηση: Λιζ Μεσθεναίου
Μαζί χορεύει ο Άλεξ Μουτζούρης
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, ισόγειο

21:15 Αφροβραζιλιάνικα κρουστά μουσική performance μέρος Ι
Quilombo
Βουκουρεστίου 33-Βουκουρεστίου 40

21:30 H τυραννία της οικειότητας performance
Concept, performance: Ελίζα Σόρογκα
Κτίριο Βουκουρεστίου 40, 1ος όροφος, ARTENS

22:00 under the skin performance
3ος Παράλληλος (Γιώργος Σπάνιας-Ανθή Δρίλλια)
Κτίριο Βουκουρεστίου 33, 2ος όροφος

22:30 Αφροβραζιλιάνικα κρουστά μουσική performance μέρος ΙΙ
Quilombo
Βουκουρεστίου 33-Βουκουρεστίου 40

primi sui motori con e-max